Хто стоїть за найбільшим приватним виробником газу в Україні?

16 Дек 2015 23:14

Чотири роки тому державний «Нафтогаз» програв суперечку в шведському суді компаніям олігарха Дмитра Фірташа.

Чотири роки тому державний «Нафтогаз» програв суперечку в шведському суді компаніям олігарха Дмитра Фірташа. Тоді український бюджет через цей програш втратив три мільярди доларів. 

А Юлія Тимошенко, яка була ворогом Фірташа, втратила свободу. Сьогодні дійові особи майже не змінилися: знову Швеція, знову Фірташ, знову Тимошенко. Тільки, схоже, вони більше не ворогують, а діють заодно.

Газ в Україні – не просто паливо. Це багатомільярдний бізнес та інструмент політичного впливу. До ринку газу причетні не тільки олігархи та чиновники. Це також сфера інтересів міжнародного криміналу. Боб Левінсон – колишній спецагент ФБР – в інтерв’ю Бі-Бі-Сі розповідає про Семена Могилевича – одного з найбільш впливових хрещених батьків російської мафії.

- Він дуже небезпечний, бо він прибирає кожного, хто йому перешкоджає. Ви повинні зрозуміти, це такий тип людини. Він буде посміхатися, розповідати, що він законослухняний бізнесмен. Але при цьому, кожен, хто стає на його шляху - стає мішенню.

За кілька років Боба Левінсона викрали під час поїздки до Ірану. Його досі не вдалося визволити з полону викрадачів і наразі невідомо, чи він живий. Левінсон був одним з керівників групи агентів ФБР, яка викривала діяльність російського криміналу. На початку двохтисячних років вони збирали інформацію про угрупування Семена Могилевича не тільки в США. В Угорщині, за даними ФБР, Могилевич зі спільниками займався контрабандою зброї. В Чехії контролював проституцію та торгівлю наркотиками. В Україні під його впливом був ринок газу.

СЕМЕН МОГИЛЕВИЧ, підозрюваний в численних злочинах ФБР:

- Це лише слова. В них немає документів, які б це доводили. Й люди, які це кажуть, насправді, нічого не розуміють.

Але за нашими даними, і сьогодні Семен Могилевич може бути причетним до українського видобутку газу. А його партнерами в цьому бізнесі можуть виявитись дуже відомі персони.

«Карпатигаз» – найбільша українська недержавна газова компанія. В свою чергу її власником є шведська компанія «Місен Енерджі». Втім, насправді «Карпатигаз» мають дуже віддалений стосунок до Карпат. А їх материнська шведська компанія має дуже віддалений стосунок до шведського бізнесу. Більша частина родовищ на яких працюють «Карпатигаз», знаходяться в Харківській та Полтавській областях. Компанія оцінює контрольовані нею запаси газу в 28 мільярдів кубометрів. За нинішніми цінами це майже 6 мільярдів доларів.

АРТУР СОМОВ, фінансовий директор ТОВ «Карпатигаз»:

- «Карпатыгаз» с нуля из кучи мусора добывает порядка 700 миллионов кубов. При этом, не заплатив ни одного доллара дивидендов, при этом заплатив около 7 миллиардов гривень налогов. У нас все уходит на налоги. Инвестировав порядка 350 миллионов долларов в Украину. Мы не вывели ни одной гривны, ни одного доллара.

Втім, у компанії не поспішають згадувати, що родовища «Карпатигаз» отримало безкоштовно. В 2011-му році, коли міністром енергетики був наближений до газового олігарха Фірташа Юрій Бойко, державне «Укргазвидобування» передало «Карпатам» за угодою про спільну діяльність більше сотні розвіданих і діючих свердловин. Компанія зобов’язалася залучити три мільярди гривень в розширення видобутку і постачати газ на український ринок. Але, за словами керівництва державного «Укргазвидобування», продавши газу на сотні мільйонів, «Карпатигаз» заледве інвестувала у видобуток бодай три мільйони доларів. 

Слідство.Інфо спробувало дізнатися, хто ж насправді контролює фірму з такими оборотами. Для цього ми відправилися в Швецію, де розташована материнська компанія «Місен Енерджі». Саме вона володіє ста відсотками статутного фонду товариства «Карпатигаз». 

Місто Гетеборг на південному заході Швеції. Друге за розмірами після столиці – Стокгольма. Півмільйона жителів. Це неофіційний діловий центр цієї скандинавської країни.

Офіс шведської компанії «Місен Енерджі», яка в Україні володіє найбільшою недержавною газовидобувною компанією. Телефоном про зустріч з керівництвом домовитися не вдалося, тому очевидно, доведеться познайомитись з ним особисто. Потужність європейської енергетичної компанії ви можете оцінити навіть по вивісці, яка зроблена зі шматка паперу, нашвидкуруч надрукованого на принтері, і наклеєного скотчем.

Як вказано на сайті самої «Місен Енерджі», трьома головними власниками компанії є кіпрські офшори: «Нелстон Холдінгз», «Норчамо Лімітед» та «Бленкбенк Інвестмент». Їм належить майже 80% акціонерного капіталу шведської фірми. Хто насправді стоїть за цими кіпрськими фірмами? І хто таким чином контролює чималий газовидобуток в Україні?

 

ЙОРАН ВОЛФ, генеральний директор Misen Energy AB:

- «Місен Енерджі»?

– Так.

-- Це «Громадське ТБ» з України, я Дмитро Гнап, я можу поговорити з паном Йораном Волфом?

– Пане Волф, добрий день! Ми б хотіли взяти у вас коментар щодо власників вашої компанії. Ми можемо про це поговорити?

– Не сьогодні, мені треба порадитись з нашим головою паном Смалюкасем.

– Але ви ж генеральний директор компанії.

– Так, я генеральний директор, так але в цьому питанні мені треба порадитись з паном Смалюкасем.

– Може ви тоді хоча б покажете ваш офіс? Це ж потужна енергетична компанія, яка інвестує гроші в Україну.

– Ні! Ви вже й так його майже побачили. Це не дуже великий офіс.

– Та покажіть, це було б цікаво для нашої аудиторії.

– Ні, але ми подумаємо про це, справді.

Наші численні умовляння, на жаль, не діють на нордичного директора.

- Може ви все ж таки знайдете 5 хвилин для нас?

– Насправді, в мене зараз телефонна нарада.

– Ми можемо почекати, ось зручні крісла.

– Ні, це не дуже гарна думка зараз. Ні.

– Але пару слів про ваших реальних власників.

– Я не можу про це говорити зараз, ми мусимо погодити це питання. Все, що ми скажемо в Україні, я маю погодити перед цим.

– Навіть інформацію про реальних власників вашої компанії, ви маєте з кимось це погоджувати?

– Так, оскільки ми публічна компанія, ми маємо бути дуже обережними з такими заявами.

– Але ви публічна компанія, яка має офшорних власників, як ви можете це пояснити?

– Я не хочу зараз це пояснювати. Ви можете знайти всю інформацію на нашому сайті.

– Так, але там дуже мало інформації - якісь кіпрські офшори. Хто ними реально володіє?

– Це вся інформація, яка є доступною.

– Тільки це? – Так. Бай, гайз!

Пізніше директор «Місен Енерджі» телефоном повідомив, що він порадився з правлінням. І вирішив… не давати жодних інтерв’ю і жодної додаткової інформації про те, хто ж в його фірмі є реальними господарями. Мовчання шведського менеджера можна зрозуміти. Адже за кіпрськими офшорами сховані зовсім не шведські бізнесмени.

Третина шведської фірми належить офшору «Норчамо Лімітед». Як свідчать дані кіпрського реєстру, він має ще одного офшорного засновника: «Хейко Венчерз». В українському судовому реєстрі є рішення в якому встановлено, що «Хейко Венчерз» є засновником компанії» Остхем Венчерз Лімітед». Зв’язок з останньою Дмитро Фірташ ніколи не приховував, оскільки саме через «Остхем» він контролює хімічні заводи в Україні.

СЕРГІЙ ПЕТУХОВ, директор з корпоративних питань ТОВ «Карпатигаз»:

- Дмитро Фірташ хіба не пов’язаний з «Карпатигазом»?

– Я не маю таких даних, з інформації, яку надавали акціонери, цього не випливає.

Сергій Петухов сьогодні працює в уряді на посаді заступника міністра юстиції. До цього він був одним з керівників компанії «Карпатигаз» і членом правління її материнської фірми Misen Energy. А ще перед цим пан Сергій п’ять років працював в холдингу Дмитра Фірташа – Group DF та заступником директора в його хімічній корпорації «Остхем Україна».

- Я побачив Дмитра Фірташа пізніше, коли я повернувся з навчання в Англії в 2008-му році. Коли я підріс в ієрархії і коли я працював по таких угодах, де був присутній і пан Фірташ і я в команді юристів.

- Ви часто спілкувалися?

– Ні, по роботі, коли була якась вказівка до мене чи питання, я міг його зустріти. Чи можливо на нараді. По пальцях можна перерахувати, коли я його бачив. Ну, можливо, разів п’ятнадцять.

– П’ятнадцять? Це немало.

– Ну я ж працював в його холдингу!

І хоча документи вказують на Фірташа, менеджери «Карпатигаз» стверджують, що насправді третину їх фірми через згаданий офшор контролює інший бізнесмен - Олександр Спектор.

АРТУР СОМОВ, фінансовий директор ТОВ «Карпатигаз»:      

- Александр Спектор – бывший партнер Дмитрия Фирташа, который также является одним из бенефициаров этой компании. Соответственно, насколько я знаю, именно от Александра Спектора возникли все эти слухи о причастности к нашему проекту, но, насколько я знаю, но я могу на камеру подтвердить, что господин Фирташ не имеет интересов в компании «Мисен Энерджи» либо Карпатыгаз.

Олександр Спектор не така вже й чужа для Фірташа людина. Ось офіційний сайт Дмитра Фірташа в Інтернеті. На ньому можна знайти новину і фото про те, як Олександр Спектор, Дмитро Фірташ та Микола Азаров кілька років тому відкривали тепличний комплекс на Тернопільщині, малій батьківщині Фірташа. Тут усе записано на його родичів. Олександр Спектор на сайті Фірташа названий керівником DF Agro – сільськогосподарської компанії газового олігарха. Спектору не звикати керувати проектами в бізнес-імперії Фірташа. Але, крім «Норчамо», власниками «Місен Енерджі» є ще два сумнівних офшори.

У 2010-му році в пресі були опубліковані файли проекту Wikileaks – перехопленого листування американських дипломатів. Посол США в Україні Вільям Тейлор в 2008-му році направив у Вашингтон депешу про свою зустріч з Дмитром Фірташем. Серед іншого, посол розпитав газового олігарха про його зв’язки з кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем.

 

«Фірташ зазначив, що люди із Заходу не розуміють, що відбувалось в Україні після розпаду СРСР. Він додав, що неможливо було звернутися до уряду офіційно, не зустрівшись з членами злочинного угрупування. Фірташ заперечував, що знаходився в близьких стосунках з Могилевичем. Але він визнав, що потребував і отримав дозвіл від Могилевича, коли починав різні види свого бізнесу. Інакше б він нічого не створив».

На той момент Семен Могилевич вже був одним з десяти найбільш розшукуваних злочинців в списку ФБР. І поки Сполучені Штати звинувачували його у відмиванні коштів та інших злочинах, юристи Могилевича створюють в Угорщині компанію Eural Trans Gas, яка отримує право монопольного постачання середньоазіатського газу до України. З дозволу Кремля, звісно. Через очевидні зв’язки з кримінальними авторитетом, замість Eural Trans Gas незабаром буде створена інша компанія… «Росукренерго». Де половина належатиме російському «Газпрому», а половина Дмитру Фірташу та його партнеру Івану Фурсіну. В компанії «Карпатигаз», де зв’язок з Фірташем не визнають, про можливу причетність Могилевича взагалі й чути не хочуть. 

БОБ ЛЕВІНСОН, колишній спецагент ФБР:

- Могилевич - дуже хитрий злочинець, який використовує імідж міжнародного бізнесмена щоб вводити в оману людей. Мовляв, мені нема чого приховувати від вас, гляньте на мої банківські рахунки і на людей, якими я керую. Якщо влада мене в чомусь звинувачує, то це якась помилка.

Другим значним власником, який контролює третину акцій шведської Misen Energy, є кіпрський офшор «Неллстон Холдінгз». За даними офіційного реєстру, секретарем в цій компанії вказано кіпрську фірму – Ionics Secretaries Limited. Ця фірма також була секретарем у віргінському офшорі Barlow Investing, який згідно з базою даних наших колег з Міжнародного Консорціуму Журналістів-Розслідувачів належить громадянці Росії Галині Телеш. Це колишня дружина Семена Могилевича. Дмитро Фірташ та Галина Телеш раніше вже були пов’язані керівництвом в іншій офшорній компанії – «Агатеас Трейдінг Лімітед». 

СЕМЕН МОГИЛЕВИЧ, підозрюваний в численних злочинах ФБР:

- Чому ви заснували компанію на Нормандських островах?

– Проблема в тому, що я не знав інших островів. Коли в школі на географії вчили острови, я хворів в той день.

– Чому ж ви вибрали саме це місце?

– Я не вибирав. Я просто купив те, що продавалося.

- І це виявилася офшорна компанія?

– Я й купував офшорну компанію.

– Чому?

– Щоб платити менше податків.

– Ви намагалися відмивати кошти через цю компанію?

– Ні, звісно, ні.

Втім, треба відзначити, що зв’язок «Місен Енерджі» з дружиною Могилевича через секретарську компанію може бути просто збігом. Адже ця фірма світиться ще в двох десятках інших офшорів. Тому варто поглянути на власника кіпрської «Неллстон Холдінгз». Це офшор з британських Віргінських островів «Пренстон Холдінгз лімітед». Саме він одноосібно володіє «Нелстоном», а той в свою чергу, третиною Місену, а та контролює українські родовища газу.

АРТУР СОМОВ, фінансовий директор ТОВ «Карпатигаз»:

- Владельцем является «Пренстон Холдингс Лимитед», сомнительная компания с Британских Виргинских островов. Кто за ней стоит?

– Дмитрий, открою вам страшный секрет. Я вот только что, буквально три секунды назад узнал о Пренстон Холдингс. Поэтому, я даже не могу прокомментировать, даже на уровне я предполагаю или, полагаю.

- Артур, ну вы же главный финансовый офицер, неужели для вас это открытие?

– Знаете, я главный финансовый офицер, или как мы называем – финансовый директор здесь в компании, которая занимается строительством, капитальными ремонтами, привлечением финансирования, в мой круг обязанностей не входит разбираться в хитросплетениях бенефициаров, либо кто стоит за той или иной компанией.

Це нагромадження офшорів, зрештою, закінчується в Ліхтенштейні. У звітах одного з численних місцевих інвестиційних фондів «Констелейшн Інвестмент Опотьюнітіз Фанд» йдеться про те, що саме цьому фонду належать 100% віргінської «Пренстон Холдінгз Лімітед». А у фінансовому додатку також вказано, що крім частки в українському газовидобутку, цей фонд також володіє акціями найбільших російських компаній: «АК-Барс», «Вимпєлком», «ВЕБ-Лізінг», та «Євраз Груп». 

- Мене звати Олександр Литвиненко. Я колишній офіцер КДБ. Зараз 23 Листопада 2005-го року. Я знаходжусь в Лондоні, зараз третя дня.

Рік тому британське видання The Telegraph опублікувало аудіо-запис зізнання колишнього працівника КДБ та російського ФСБ Олександра Литвиненка про зв’язки президента Росії Путіна з деякими представниками організованої злочинності. В тому числі, з Семеном Могилевичем. Російський криміналітет, спецслужби та олігархи контролюють майже весь великий бізнес в Росії.

ОЛЕКСАНДР ЛИТВИНЕНКО, колишній агент ФСБ

- Я передав багато інформації про Семена Могилевича для Маріо Скарамели. Сьогодні Могилевич - одна з найбільш розшукуваних осіб ФБР. І Могилевич має гарні стосунки з російським президентом Владіміром Путіним з 1994-го чи 93-го років. І Семен Могилевич має контакт з Аль-Каїдою та продає їм зброю.

СЕМЕН МОГИЛЕВИЧ, підозрюваний в численних злочинах ФБР:      

- Чим ви займаєтесь?

- Я просто продаю пшеницю та зерно.

Через рік після запису своїх викривальних свідчень, Олександр Литвиненко помер в Лондоні після важкого отруєння радіоактивним полонієм. Британська поліція підозрює в його смерті офіцерів російської ФСБ.

Минулого року у компанії «Карпатигаз» почалися проблеми. Влада підвищила ставку ренти при видобутку газу до 70%. Компанія почала втрачати мільярди гривень.

АРТУР СОМОВ, фінансовий директор ТОВ «Карпатигаз»:      

- Сейчас при 70-процентной ренте фактически, инвестиции если они зайдут, они просто уйдут на налоги. Они уйдут не на покупку оборудования. Поэтому, мы просим, чтобы нам дали работать также, как и другим компаниям.

Зрештою, шведський власник «Карпатигазу» пригрозив Україні великими фінансовими проблемами.

Тіньові власники «Карпатигазу» вибрали Швецію для свого прикриття недаремно. З одного боку – країна має високу репутацію. Використати цю репутацію в своїх цілях – дуже вигідно. З іншого боку, компанія планує судитися з Україною в Стокгольмському арбітражі. І одна справа, коли позов подає якийсь панамський офшор. І зовсім інша – коли позивач – шведський платник податків.

В «Місен Енерджі» попередили, якщо українська влада не зменшить ренту на видобуток газу, вони подадуть позов в Стокгольмі на три мільярди доларів. В Дмитра Фірташа вже є досвід успішних судових суперечок проти України. В 2010-му році Стокгольмський арбітраж виніс рішення за яким Україна мала сплатити на користь його «Росукренерго» таку ж суму - три мільярди доларів за відібрані 11 мільярдів кубів газу. В тому конфлікті компанія Фірташа постраждала через Юлію Тимошенко. В цій ситуації, Тимошенко швидше допомагає. В травні вона внесла законопроект, згідно з яким підприємствам, що виконують договори спільної діяльності, а «Карпатигаз» - найбільше таке підприємство, ставка ренти зменшується 70-ти до 14-ти відсотків. Більше того, Юлія Тимошенко не просто попросила народних депутатів підтримати цей законопроект. Вона буквально почала викручувати їм руки.

«Фракція «Батьківщина» не братиме участі в голосуваннях парламенту, поки не буде проголосований закон №2835 про зменшення ренти на газ, який знизить тарифи для людей. Про це заявила лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, відповідаючи на запитання журналістів у кулуарах Верховної Ради. Вона висловила обурення щодо того, як сьогодні «грубо вбивають нашу газову галузь на очах у всього суспільства».

З офіційного сайту ВО «Батьківщина». 11-го листопада 2015-го року.

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО, народний депутат України:

- Ось ваш текст законопроекту. Як тут після другого читання з’явилася для компаній, по договору про спільну діяльність, як тут з’явилася ставка 14%?

- Це абсолютно не відповідає дійсності. Після другого читання, проголосована постанова комітету і ми пропонували для другого читання в редакції комітету. Для всіх спільних підприємств буде ставка 70%. Ви можете взяти стенограму, можете взяти виступи з трибуни, 70% - для спільних підприємств.

– Так це ж з сайту Верховної Ради!

– Я ще раз говорю: візьміть будь ласка, стенограму, коли голосувалося в першому читанні.

Ухвалення законопроекту Тимошенко потрібно «Карпатигазу», як повітря. Третім значним власником цієї компанії є ще один кіпрський офшор – «Бленкбенк Інвестмент». За ним стоїть людина зовсім не чужа родині Тимошенко.

СЕРГІЙ ПЕТУХОВ, директор з корпоративних питань ТОВ «Карпатигаз»:

- У «Бленкбенкінвестмент» кінцевим бенефіціаром є Сергій Пробилов, який в принципі і є одним в менеджменті в Україні який веде в багатьох моментах операційну діяльність компанії. Він займався операційною діяльністю, бо він має власний газовий бізнес, він знає виробників, він знає трейдерів, тому він займався і питаннями комерційними і виробничими.

Сергій Пробилов – харківський підприємець, молодший партнер по бізнесу іншого харків’янина – Віталія Данілова. Останній двічі був народним депутатом у фракції Юлії Тимошенко. Наприкінці двохтисячних Пробилов разом з чоловіком Юлії Тимошенко Олександром заснували компанію «Деосепт», яка мала займатися виробництвом медичної техніки. Втім, сьогодні про цю фірму вже нічого не чути. За місцем її реєстрації таке підприємство не знають. А київський телефон «Деосепту» не відповідає. Примітно, що за цим же номером зареєстрована інша фірма – товариство з обмеженою відповідальністю «Леді Ю», яке мало займатися виробництвом парфумерії та косметики. Ним Олександр Тимошенко володіє одноосібно.  

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО, народний депутат України:

- Сергій Пробилов – вам відоме таке прізвище?

– Ні, я не знаю такого.

– Це бізнес-партнер вашого чоловіка по компанії «Деосепт», він, до речі, один із засновників компанії «Карпатигаз».

- Ну, я, чесно кажучи, не вникаю, в бізнес-стосунки свого чоловіка. Чоловік займається бізнесом, я є головою партії «Батьківщина».

Важко повірити, щоб у Юлії Тимошенко та Дмитра Фірташа могли бути спільні інтереси. А у Тимошенко та Могилевича?

В 2006-му році інтернет-видання «Українська Правда» опублікувало статтю, в якій повідомило про ймовірне знищення матеріалів службового досьє СБУ на Семена Могилевича. Досьє начебто містило 13 томів доказів по численних злочинних епізодах самого Могилевича та його спільників. За версією журналістів, документи були знищені за прямою вказівкою на той час близьких соратників Тимошенко – Олександра Турчинова. Він очолював СБУ. Та Андрія Кожем’якіна, який був його заступником. В досьє начебто були докази співпраці на ринку газу структур Могилевича з корпорацією ЄЕСУ Тимошенко та Лазаренка. За фактом знищення матеріалів Генеральна прокуратура навіть розпочала провадження. 

ВАЛЕНТИН НАЛИВАЙЧЕНКО, екс-голова СБУ

- Підтверджую, що досьє, було знищено, підтверджую, що ми відновили роботу і ці матеріали є в розпорядженні служби, нікуди вони не ділись, вони є предметом кримінальних розробок проти низки осіб. Але, також підтверджую, що ті, хто знищили, зробили це незаконно.

Втім, сам можливий підозрюваний, все заперечує. Тільки дещо емоційно.

АНДРІЙ КОЖЕМ’ЯКІН, народний депутат України:

- Справи не було, тому що не було скоєно злочину на території України паном Могилевичем, от і все. Але була інша справа. Але про неї всі мовчать. Але колись ця інформація вийде, яка це справа.

– По Могилевичу?

– Та не було ніякої справи по Могилевичу.

- Так ви щось знищували чи не знищували?

– Ще раз кажу, я нічого не знищував, тому що знищити в СБУ неможливо нічого. А людина, яка це робила, хто був провокатором цих дій, нажаль, мій колега, такий колишній генерал-лейтенант Омельченко Григорій, оце людина, яка заслала справу до прокуратури, що нібито я зробив цю справу, він був конкурент в політичній боротьбі за місце в списку «Батьківщини». Це я потім з’ясував.

Шість мільярдів гривень – це річна виручка компанії «Карпатигаз». Якщо буде прийнято законопроект Юлії Тимошенко про зниження ренти, компанія зможе лишати собі додатково близько трьох мільярдів гривень. І куди діватимуться ці три мільярди, знатимуть тільки власники цих трьох офшорів. І мовчатимуть. Оскільки в сім’ї прийнято сміття з хати не виносити. Навіть в шведській сім’ї.

Дмитро Гнап, Слідство.Інфо

Новые обещания