ЕЛіттНІ НАСТУПНИКИ

10 Дек 2015 23:08

З 2014 року Міністерство фінансів України очолює керівниця з закордонним досвідом – Наталія Яресько. Разом з собою здійснювати реформи вона привела молоду та незаплямовану зв’язками з минулим команду.

З 2014 року Міністерство фінансів України очолює керівниця з закордонним досвідом – Наталія Яресько. Разом з собою здійснювати реформи вона привела молоду та незаплямовану зв’язками з минулим команду. Звучить красиво. Тільки це неправда.

Увагу «Слідства.Інфо» привернула заступниця міністра та її давня подруга – Оксана Маркарова.

 


Вона впродовж багатьох років тісно співпрацювала з донедавна всесильними братами Клюєвими, які входили в ближнє коло Сім’ї Віктора Януковича. Нині Андрій і Сергій Клюєви в розшуку. І цей зв’язок кидає тінь на всі благі наміри реформ-команди Наталії Яресько.

- Я Оксану Маркарову знаю ще з 95-96 року, я не пам’ятаю.

- А чи Ви знали, що вона до того, як стати вашим замом, співпрацювала з братами Клюєвими?

- Ні, я знаю якраз, що вона з ними не співпрацювала. Я знаю, що в її фірмі були певні спільні інвестиції, але ні вона з ними не працювала.

ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД НАПІВПРОВІДНИКІВ

Перші сліди зв’язку Маркарової з Клюєвими знаходимо ще в далекому 2007-му, коли Клюєви активно розбудовували свою економічну імперію. Йдеться про приватизацію Запорізького Заводу Напівпровідників, який згодом став фундаментом для сонячної імперії «Актив-солар», що активно висмоктуватиме соки з українського бюджету.

Антоніна Волкотруб, експерт з фінансів ГО «Центр протидії корупції»:

- Вони його приватизовували разом з бізнесменом Коганом і мали приватизовувати 50 на 50, проте Клюєви шляхом гарних махінацій вони віджали в Когана його частку, і в них у власності на сьогодні є майже 75 відсотків даного заводу…

Схоже, безпосередню участь в операції взяла фірма з групи компаній ІТТ, яку впродовж 12 років очолювала Оксана Маркарова. Це підтверджує подання за підписом Генпрокурора Віктора Шокіна, яке є в розпорядженні «Слідства.Інфо»

«Так, у травні 2007-го від ТОВ «КУА ІТТ – менеджмент» на рахунок ТОВ «Силікон» надійшли кошти в сумі 205 млн. грн. (як попередня оплата за акції). Ці кошти були використані для придбання майже 75 відсотків акцій ВАТ «Завод напівпровідників».

Пізніше, коли приватизація запорізького заводу стане об’єктом прискіпливої уваги ГПУ, Маркарова надішле правоохоронцям лист, в якому заперечуватиме причетність своєї компанії до даної операції.

«Генеральна прокуратура розслідує справу за фактом розкрадання державного майна, що, на думку Генеральної прокуратури, пов’язано із діяльністю Запорізького заводу напівпровідників. Група ІТТ не мала відношення ні до приватизації, ні до діяльності даного заводу».

На міністра фінансів Наталію Яресько ці аргументи не діють.

АКТИВ-БАНК

- Але вони купили банк, «Актив-банк», у нього…

- Так, вона продала…

- Потім в «Актив-Банку» «Укрпідшипник» був одним із головних клієнтів..

- Так, клієнтів у банку багато… Вибачайте, я спізняюсь…

З братами Клюєвими заступницю міністра фінансів також пов’язує «Актив-Банк», що нині перебуває в стані ліквідації. У 2013-му, коли український банківський ринок остаточно втратив свою привабливість для інвесторів, вони легко продали його чоловіку Оксани Маркарової, Данилу Волинцю.

Сама ж Маркарова увійшла до наглядової ради банку. Причому не сама. Разом з нею там була й її теперішня шефиня – очільниця Мінфіну Наталія Яресько.

Антоніна Волкотруб, експерт ГО «Центр протидії корупції»:

- «Актив-Банк» він фактично був створений як установа, яка має обслуговувати свої бізнеси, видавати кредити, проводити різні транзакції з закордону.

«Актив-Банк» ніколи не був банком для масового споживача. У нього було досить вузьке коло клієнтів, а фінансисти називали його кишеньковим банком Клюєвих. Зараз банк знаходиться в стані ліквідації. Цікавий факт – поруч з його колишнім центральним офісом розташувалося центральне відділення «Клірингового Дому» – банку ще однієї тісно пов’язаної з Януковичем пари – Сергія та Юлії Льовочкіних.

УКРПІДШИПНИК

 

Третій факт, що підтверджує плідну і взаємовигідну співпрацю Маркарової з Клюєвими, є ще одне ключове підприємство братів-утікачів – «Укрпідшипник». Після того, як «Актив-Банк» став власністю чоловіка Маркарової, а сама вона разом з Наталією Яресько увійшла в його наглядову раду, банк продовжив обслуговувати підприємство Клюєвих. І це легко довести.

Якщо переглянути інформацію про Укрпідшипник на офіційному сайті Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Сміда», то можна помітити цікавий факт. Депозитарною установою, що надавала дані про підприємство, був саме «Актив-Банк».

Інкогніто це підтверджує й правоохоронець, який безпосередньо ознайомлений зі справою Клюєвих.

- Актив Банк який фактично обслуговував «Укрпідшипник» та інші компанії Клюєва…

Власне, не заперечує зв’язку й сама Оксана Маркарова. У своєму листі в ГПУ вона визнає співпрацю з «Укрпідшипником» та Клюєвими безпосередньо через компанії ІТТ.

«Серед клієнтів ІТТ (яких в ІТТ за 19 років досить багато) є корпорація «Укрпідшипник», і Андрій Клюєв як фізсоба дійсно інвестував в декілька фондів ІТТ протягом 2011-2013 років, отримував дивіденди та потім вийшов з інвестицій».

Коли ми спробували розпитати про всі ці факти саму заступницю міністра фінансів, стало зрозуміло, що на цю тему Оксана Маркарова спілкуватися не хоче.

«Щодо конкретних питань діяльності групи ІТТ, в тому числі щодо того, хто саме був клієнтом за понад 20 років її діяльності, просимо скерувати запит до самої компанії».

Ми прислухались до поради і звернулися із запитом про відеоінтерв’ю до ІТТ, однак і там отримали відмову.

«Серед тисяч позабіржових транзакцій зі ці роки було декілька угод, де іншою стороною виступала корпорація «Укрпідшипник» та було декілька інвестицій в фонди ІТТ, зроблені зазначеними Вами фізособами (Клюєвими), які робили їх довірені особи. Ці декілька операцій, які в обсязі угод не складали значного відсотку від нашого обороту в роки, коли ці транзакції відбувалися, досить важко кваліфікувати як співпрацю, тому нам насправді немає про що давати відеокоментар на Ваш запит».

Наші зйомки будівлі, де розташований офіс групи компаній ІТТ, супроводжувалися цирковою виставою.

- Что вас интересует?

- Снимаем здание, здесь компания ІТТ находится.

- Здесь не находится. Здесь в здании – это в данный момент пустое здание, где вы снимаете.

Буквально за хвилину після візиту охоронця до нас зателефонувала представниця компанії ІТТ.

- Чи отримали ви відповідь на наш запит?

- Так, отримали.

- А скажіть, будь ласка, ви вже переїхали з Борисоглібської, 3?

- Що ви саме маєте на увазі?

- Ну, просто ми тут підзнімаємо будівлю для сюжету, і нам говорять, що ІТТ тут вже немає, і вона звідси переїхала.

- Сейчас, секундочку…(пауза 15 секунд)

- Алло? Алло? Вимкнулась.

За 5 хвилин після дзвінка з ІТТ нас набрали вже з Міністерства фінансів.

- Все время забываю вас спросить по поводу запыта по компании ИТТ. Вы получили наш ответ? Потому что мы не получили никакого подтверждения просто по этому поводу..

- Да, получили ответ.

- Ага. Окей. И ИТТ группа тоже вам писала. Нет? Или я ошибаюсь?

- Нет. Писала.

- Ага. Окей. Просто для отчетности…

Та нам було важливо отримати відповідь особисто від заступниці міністра. Після тривалих спроб нам усе ж таки вдалося їй додзвонитися.

- Можете відповісти, чи знайомий Ваш чоловік та Ви з братами Клюєвими та що вас з ними поєднує?

- Ну ми ж відповіли. Нічого не поєднує…

Начальниця Маркарової, міністр фінансів Наталія Яресько, гне своє.

- Тобто ніякої інформації ви не знаєте стосовно співпраці їхньої не відомо Вам?

- Ні, але я знаю Оксану Маркарову дуже, дуже добре і я за неї …

- А якщо ми наведемо факти, ви будете реагувати?

- Вона подала всі факти вже декілька разів. І в пресі, і в інших перевірках. Все чітко, все прозоро. Проблем там немає.

Повторний запит на ім’я Оксани Маркарової ми відправили і знову чекаємо на відповідь. Та нас дивує, що замість прокоментувати прості факти, заступниця міністра фінансів ховається від громадськості, невміло повторюючи практику старої влади. Чим тоді наступники кращі за папєрєдніков?

Олександр Гуменюк, Олександр Лємєнов, Слідство.Інфо

Новые обещания