В чиї руки Україна віддала "Артемсіль"?

10 Авг 2015 11:51

Надприбуткове держпідприємство з півмільярдним річним обігом за один лише місяць втричі скоротило обсяги випуску і реалізації продукції - відвантаження солі знизилося на 43%.

Про те, як за кілька років може збанкрутувати та потрапити до приватних рук державне підприємство стратегічного значення, міг би розказати новий виконуючий обов'язки директора ДП "Артемсіль" Андрій Журавльов. На цій посаді колишній регіонал опинився стараннями міністра агрополітики та продовольства України Олексія Павленка.

З моменту призначення Журавльова не пройшло й двох місяців, та результати роботи вже видно. Надприбуткове держпідприємство з півмільярдним річним обігом за один лише місяць втричі скоротило обсяги випуску і реалізації продукції - відвантаження солі знизилося на 43%. Якщо за червень було відвантажено 2258 вагонів солі, то за липень - тільки 1277. Усього за два тижні експорт продукції знизився у 8,4 рази. Експерти стверджують - зараз відбувається підготовка новим керівництвом підприємства до банкрутства та подальшого продажу зацікавленим компаніям. І підстави для паніки не були б настільки вагомими, якби не збанкрутіння у 2006 році Єнакієвського цементного заводу, головою правління якого тоді був Андрій Журавльов. Тож мова піде про навмисне доведення до банкрутства соляного монополіста та появи нового власника, як це і сталося у 2006 році з цементним заводом.

Обставини того, як Журавльов отримав посаду в.о. директора "Артемсолі", досить туманні.

З 2000-го по 2007-й рік Журавльов був головою правління Єнакієвського цементного заводу, допоки той не збанкрутував у 2006 році і не був за безцінь проданий корпорації "HeidelbergCement". Тоді, у вдячність за старанну роботу, 39-річний Журавльов був одразу ж призначений виконавчим директором Дніпродзержинського цементного заводу ПАО «ХайдельбергЦемент Україна». При цьому Єнакієвський цементний завод був єдиним в Україні виробником білого цементу, що випускався з 1974 року. Є усі підстави вважати, що зараз "Артемсіль" повторює сумну долю підприємства.

Попри війну на сході та втрату "Артемсіллю" великих ринків збуту, підприємство продовжувало стабільно працювати. За півроку, до червня 2015-го, повідомлялося про обсяги видобутку, як до АТО, та зріст експорту втричі. Все змінилося з приходом Журавльова - темпи виробництва та обсяги реалізації продукції впали, а на горизонті занепад промислового гіганта. Дивно, як людина, за правління якої збанкрутував величезний завод, була допущена до керування держпідприємством. Виявляється, на таке кадрове рішення міністра Павленка спонукав нардеп від БПП Олег Недава. Останній, як відомо, креатура Юри "Єнакієвського". Пояснити дії Мінагрополітики інакше, як планомірними зловмисницькими планами по розоренню та подальшій приватизації підприємства, складно.

Перше, що зробив Журавльов на новому місці - звільнив старих спеціалістів та сформував команду "молодих професіоналів". І результати їх роботи не змусили себе чекати - за місяць втричі скоротилися обсяги випуску та реалізації продукції, експорт впав у вісім разів. Вже зараз ми спостерігаємо схему реалізації доведення "Артемсолі" до банкрутства. Через деякий час для "реанімації" занепалого підприємства залучать інвестора, котрий згодом отримає свою частку в підприємстві. Зважаючи на те, що воно є стратегічним для держави, контрольний пакет акцій залишиться у держави. Процес доведення до банкрутства повторюватиметься до тих пір, поки псевдоінвестор не отримає переважаючу частку власності. Розв'язаши руки звільненням неугодних, Андрій Журавльов швидкими темпами готує "Артемсіль" до приватизації - розорене підприємство стане ласим шматком для зацікавлених компаній, що зможуть придбати його за смішні гроші.

Поки увага суспільства прикута до безчинств на заході України через нелегальний видобуток бурштину, не менший за обсягом грабунок відбувається і на сході. Якщо не зупинити цих професійних рейдерів, то вони доведуть до банкрутства не одне державне підприємство.

Олександр Довгий

Новые обещания