Буремні нетрі лісової галузі

13 Фев 2017 19:48

Ліс України зі скарбу держави та перспективної галузі економіки перетворився на суцільну проблему не лише для Уряду, а й для усіх українців. Головна причина таких змін – непоборна корупція серед відповідальних чиновників. Рішення ситуації лише одне – кадрові чистки.

Ліс України зі скарбу держави та перспективної галузі економіки перетворився на суцільну проблему не лише для Уряду, а й для усіх українців. Головна причина таких змін – непоборна корупція серед відповідальних чиновників. Рішення ситуації лише одне – кадрові чистки.

Ще в середині минулого століття Україна була одним з лідерів серед колишніх республік по переробці деревини. Вітчизняні вироби з дерева та пиломатеріали були настільки затребувані, що сировину доводилося закуповувати за межами України. Сьогодні ситуація кардинально змінилася. І тепер наші ліси стали сировиною для іноземних виробників.

Чому так сталося? На жаль політика українських можновладців часів Януковича будувалася не на розвитку економіки, а на особистому збагаченні за рахунок державних ресурсів. Приклад тому – схеми головного лісника «сім’ї» Віктора Сівця. За час роботи головним лісником країни з 2011 до 2014 року він побудував безліч корупційних схем з продажу лісу, отримання хабарів та «відкатів».  

Наразі це вже доведений факт, адже Генпрокуратура повідомила про підозру Віктору Сівцю та його дружині. За даними слідства, Сівець отримував хабар від іноземних підприємців за можливість купівлі української деревини на суму в понад 140 млн. грн.

Тим не менш, повішати всіх собак на втікачів і не помічати, що проблема розвивається надалі, було б дуже необдуманим кроком. Адже корупційні скандали в лісовій галузі спалахують доволі регулярно, а це означає, що корінь «зла» залишився. І в Уряді намагаються з’ясувати причини, та знешкодити їх.

Диму без вогню не буває

Очищення України від корупції ще не завершене. Тому і не дивно, що є безліч охочих збагатитися за рахунок держави поки є час. Коли мова йде про лісову галузь, то відразу спливають приховані шляхи збагачення. Зокрема так звані «чорні» лісоруби та незаконні вирубки лісу. Більшість пересічних громадян цю проблему сприймає, як загрозу для екології. Але за нею криються мільярди вкрадених гривень.

На сьогодні ліс приносить до бюджету країни близько 4 млрд. грн. А повз бюджет, за оцінками експертів, проходить ще 2,2 млрд. грн. Окрім цього в середині самої галузі, по інформації різних джерел, почали поновлюватися старі корупційні схеми у вигляді поборів з лісників на місцях, планів по здачі керівництву виручки та інше. Словом, мова може йти вже не про 2,2 млрд. грн., а про суми значно вищі, які осідають на офшорах чиновників.

На початку осені в галузі відбулися кадрові зміни. В Держлісагентстві з’явився новий заступник керівника Володимир Налькович Бондар. Він переміг на прозорому конкурсі, а згодом його ще й порекомендували вагомі люди із нинішнього складу Уряду. На нього покладали великі сподівання у реформуванні агентства та формуванні його прозорої роботи.

Потрібно зазначити, що в Уряді пішли на значний ризик, адже Володимир Бондар раніше не займався проблемами лісу. Свого часу він очолював Волинську ОДА та займався політикою. Тим не менше робота пішла. Він відразу увійшов в групу, яка займалася розробкою інтерактивної карти вирубок лісу. Саме на цю карту в Кабміні покладають чимало сподівань і розраховують, що саме вона допоможе суттєво зменшити кількість незаконних рубок в країні.

Але врешті гарна ідея закінчилася скандалом. Подейкують, що через брак часу Володимир Бондар презентував сирий варіант з неточними відомостями. Першим на це звернув увагу очільник Закарпаття Геннадій Москаль.

«Відкрити карту та подивитися, де саме проходять незаконні рубки неможливо. На презентації карти видно, що під виглядом незаконних рубок є земельна ділянка площею 31 гектар на горі Вижень в Свалявському районі. Повідомляю, що це полонина, на якій ліс ніколи не ріс і рости не може в силу природних обставин», - наголосив Геннадій Москаль.

Тоді скандал вдалося загасити, а Володимиру Бондарю дали ще один шанс…

Зміни не на краще

За чотири місяці роботи в Лісагентстві Володимир Налькович Бондар, попри всі очікування, зажив не досить гарної слави. Подейкують, що підлеглі з обласних лісництв почали масово скаржитися прем’єр-міністру на свого керівника. Звинувачення досить серйозні: побудова корупційних схем.

Деякі з цих скарг потрапили у ЗМІ. Зокрема лісники зі Львівщини стурбовані тим, що Володимир Бондар змушує їх щомісяця передавати йому особисто до 1 млн. грн. До речі, подібні тривожні сигнали надходять і з інших областей. Лісники скаржаться, що їх керівник погрожує незгодним кримінальним переслідуванням, посилаючись на давню дружбу з генпрокурором Юрієм Луценко. Чи ці факти підтвердилися, достеменно не відомо. Адже інформація про подібні перевірки відсутня.

Тим не менш, ще одна причина для скарг у лісників з’явилася нещодавно. А саме коли Володимир Бондар очолив кадрову комісію в Лісагентстві. Журналістські розслідування свідчать, що наразі має місце корупційна схема призначень на посади. Крісло керівника лісництва коштує від 30 до 50 тис. доларів. 

На підтвердження цих звинувачень, один з клерків в лісовій галузі «злив» свою переписку з Володимиром Бондарем. В тексті, швидше за все, йде мова про гроші за посаду. Хоча яку саме достеменно не зрозуміло.  

Новые обещания